01.12.2020 | 10:13

Працевлаштування людей з інвалідністю – важливий напрямок роботи служби зайнятості. За сприяння Харківської обласної служби зайнятості протягом 2020 року роботу шукали 1646 безробітних з інвалідністю, 435 осіб – працевлаштовані. Рівень працевлаштування становив понад 25% у порівнянні з 19% по всій Україні.

Серед зареєстрованих на обліку у службі зайнятості осіб з інвалідністю 18%  – це люди віком до 35 років, 44% - жінки, 15% складають мешканці сільської місцевості.

22 безробітних громадянина працевлаштовані з компенсацією єдиного соціального внеску роботодавцям та суб’єктам малого підприємництва за створення нових робочих місць. Ще 2 людини отримали одноразово допомогу по безробіттю для відкриття бізнесу.

За словами директора Харківського обласного центру зайнятості Володимира Міненка, фахівці служби зайнятості використовують різноманітні форми роботи і надають широкий спектр послуг для працевлаштування людей з інвалідністю.

«Наразі на ринку праці міста Харкова і Харківської області існує невідповідність між попитом та пропозицією робочої сили для цієї категорії громадян. Служба зайнятості сприяє створенню умов для легальної зайнятості з гідною оплатою, надає безкоштовні послуги з підбору роботи, надає допомогу по безробіттю. Організовується навчання та перекваліфікація працездатних осіб з інвалідністю відповідно до їх професійних знань, навичок, потреб ринку праці та рекомендацій медико-соціальної експертної комісії», - пояснив В. Міненко.

За його словами, протягом січня-жовтня 2020 року 170 осіб з інвалідністю проходили професійну підготовку. Навчання було організовано на базі Харківського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, у навчальних закладах Харкова й області та безпосередньо на робочих місцях.

Професійне навчання відбувалось за професіями: «адміністратор», «в’язальник трикотажних виробів та полотна», «кравець», «лицювальник-плиточник», «швачка», «оператор з обробки інформації та програмного забезпечення».

Від роботодавців служба зайнятості отримує інформацію про вакантні робочі місця та посади, на які можуть бути працевлаштовані люди з інвалідністю.

За десять місяців поточного року загальна кількість таких вакансій становила понад 3,6 тисяч. Станом на 1 грудня актуальними залишаються близько 1,4 тис. вакансій.

У Харківському міському центрі зайнятості працює інклюзивний коворкінг «Доступна зайнятість», в якому надаються послуги особам з інвалідністю. З 1 січня по 12 березня 2020 у семінарах і тренінгах, які проходили у коворкінгу, взяли участь близько 260 осіб з інвалідністю. 

У жовтні 2020 року між Харківським обласним центром зайнятості та  Громадською спілкою «Всеукраїнська ліга організацій осіб з інвалідністю по зору «Сучасний погляд» було підписано угоду про співпрацю. З початку листопада партнери розпочали впровадження проєкту «Успішні фахівці-масажисти – реалізація права на працю шляхом започаткування власної справи», спрямованого на людей з інвалідністю по зору. Фахівці Харківського міського центру зайнятості розробили програму онлайн-семінарів на теми: «Генеруй бізнес-ідею та розпочни свій бізнес», «Від чого залежить успіх у бізнесі?», «Правові засади ведення бізнесу, у тому числі для осіб з інвалідністю». На сьогодні у дистанційному режимі проведено 18 з 30 годин онлайн-семінарів за участі 58 осіб з інвалідністю. Навчання триває, останнє заняття курсу заплановане на 5 грудня.

Велику увагу служба зайнятості приділяє професійному самовизначенню дітей з інвалідністю. Напередодні Міжнародного дня людей з інвалідністю фахівці Харківського міського центру зайнятості провели профорієнтаційні заняття у спеціалізованій школі-інтернаті №7 (для дітей з  порушенням мови). Такі заходи включають як теоретичну частину, так і активні ігри, вправи, тести, що враховують особливості кожної дитини. Завдяки такій профорієнтації дітей з інвалідністю спрямовують на навчання за актуальними професіями, що відповідають їх професійним схильностям, фізичним особливостям та потребам сучасного ринку праці.