Токар обробляє на токарному верстаті деталі, а також робить на них різьбу, свердлить тощо. Визначає, за допомогою якого інструменту і з якою швидкістю, на яку глибину потрібно різати. Працює по кресленнях. Є верстати, на яких можна виконувати лише один вид обробки, або універсальні верстати. Найбільш кваліфікованим вважається токар, що працює на універсальному токарному верстаті і виконує всі операції.

Професійно важливі якості: добрий зір, точний лінійний і об'ємний окомір, хорошу зорово-моторну координацію, технічне мислення, просторову уяву, стійкість уваги.

Споріднені професії: токар-універсал, верстатник широкого профілю, заточник, слюсар-ремонтник.

Освітньо-кваліфікаційна характеристика випускника професійно-технічного навчального закладу за професією «ТОКАР»:

1. Професія: 8211 «Токар».

2. Кваліфікація: ІІ розряд.

3. Кваліфікаційні вимоги:

Повинен знати: будову і принцип роботи однотипних токарних верстатів; найменування, призначення та умови застосування найбільш розповсюджених універсальних пристроїв; будову простого і середньої складності контрольно-вимірювального інструменту; призначення і правила застосування звичайного і спеціального різального інструменту; кути, правила заточування і установлення різців і свердел; основи знань про допуски і посадки, квалітети і параметри шорсткості (класи точності і чистоти обробки); призначення та властивості охолоджувальних та мастильних рідин, відомості з основ електротехніки, матеріалознавства, технічного креслення тощо.

Повинен уміти: виконувати токарну обробку деталей за 12-14-м квалітетами (5-7-м класами точності) на універсальних токарних верстатах із застосуванням нормального різального інструменту і універсальних пристроїв за 8-11-м квалітетами (3-4-м класами точності) на спеціалізованих верстатах, налагоджених для обробки визначених простих та середньої складності деталей або виконання окремих операцій. Нарізати зовнішню і внутрішню трикутну та прямокутну різьбу мітчиком або плашкою. Керувати верстатами (токарно-центровими) з висотою центрів 650-2000 мм під керівництвом токаря більш високої кваліфікації, допомагати під час установлення та знімання деталей, під час промірів під керівництвом токаря більш високої кваліфікації. Прибирати верстат.

4. Загальнопрофесійні вимоги:

а) раціонально та ефективно організовувати працю на робочому місці;

б) додержуватись норм технологічного процесу;

в) не допускати браку в роботі;

г) знати й виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці й навколишнього середовища, додержуватись норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;

д) використовувати в разі необхідності засоби попередження і усунення природних і непередбачених негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо);

є) мати знання з інформаційних технологій в обсязі, що є необхідним для виконання професійних обов’язків;

ж) володіти обсягом знань з правових питань галузі, основ ведення підприємницької діяльності, державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності та трудового законодавства в межах професійної діяльності.

5. Вимоги до освітнього рівня осіб, які навчатимуться в системі професійно-технічної освіти: базова або неповна базова загальна середня освіта. Без вимог до стажу роботи.

6. Сфера професійного використання випускника: виробництво машин та устаткування; виробництво транспортного устаткування.

7. Специфічні вимоги:

7.1. Вік: прийняття на роботу здійснюється після закінчення строку навчання відповідно до законодавства

7.2. Обмеження отримання професії по статевій приналежності визначається переліком важких робіт і робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці, на яких забороняється використання праці жінок, затвердженого наказом МОЗ України №256 від 29.12.1993.

7.3. Медичні обмеження.

8. Строки навчання: ІІ р. пн. – 6 міс., ІІ р. пп. – 6 міс., ІІІ р. пк. – 3 міс.