20.03.2020 | 13:43

Який шлях треба пройти безробітному, щоб отримати в службі зайнятості допомогу на зайняття бізнесом?

Перш за все, слід звернутися до центру зайнятості та у разі відсутності підходящої роботи отримати статус безробітного із призначенням допомоги по безробіттю.

Безробітним, яким виповнилося 18 років та які не можуть бути працевлаштовані за сприяння служби зайнятості протягом одного місяця у зв’язку з відсутністю на ринку праці підходящої роботи, за їх бажанням допомога по безробіттю може виплачуватися одноразово для організації безробітними підприємницької діяльності.

Крім того, ці кошти виплачуються тим безробітним, які сплачували внески до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, які активно сприяють своєму працевлаштуванню, виконують всі рекомендації спеціалістів центру зайнятості, а також які не були зареєстровані як підприємці протягом 24 місяців до настання безробіття.

Рішення про одноразову виплату допомоги по безробіттю приймається директором базового центру зайнятості/районної філії на підставі висновку комісії з питань одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності щодо доцільності здійснення такої виплати.

Для розгляду питання щодо отримання допомоги по безробіттю одноразово для відкриття власної справи безробітний подає до базового центру зайнятості/районної філії заяву про надання допомоги та бізнес-план.

Чи можуть безробітні навчатись та отримати нові знання з основ підприємництва?

Звичайно, для започаткування та ведення підприємницької діяльності необхідні базові знання. Отримати їх можна на курсах цільового призначення, програмою яких передбачено також написання бізнес-плану. Такі знання може надати Харківський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, де проходить безкоштовне навчання безробітних.

Також для виявлення схильностей та здібностей до підприємницької діяльності безробітний за власним бажанням може отримати в центрі зайнятості консультаційні та профорієнтаційні послуги, отримати додаткову інформацію про підприємництво.

Яка це приблизно сума, і від чого вона залежить?

Суттєвим фактором для організації безробітними підприємницької діяльності є фінансова підтримка на початковому етапі. На ці цілі законодавством передбачено матеріальне забезпечення у розмірі річної суми допомоги по безробіттю, визначеної конкретному безробітному. Якщо безробітний вже отримав частину призначеної допомоги по безробіттю, то виплачується її залишок. У середньому по Харківській області ця сума складає майже 40 тис.грн, проте в залежності від страхового стажу, статті звільнення, заробітної плати та сплати страхових внесків, залишку допомоги по безробіттю, сума може варіюватись та становити від 4 тисяч до 90 тисяч грн.

Які сфери діяльності найчастіше обирають безробітні для підприємництва?

Вибір діяльності – досить відповідальний момент, від якого значною мірою залежить успіх підприємця-початківця. Тут необхідно зважити на широкий спектр обставин, особливо на перспективу підприємницької діяльності на ринку праці та мінімізацію ризиків, які можуть виникнути. Важливу роль в успішності підприємницької діяльності відіграють психологічні особливості людини, яка здійснює підприємницьку діяльність, її життєвий та професійний досвід. Усе це потрібно враховувати, тому іноді без консультації кваліфікованого спеціаліста не обійтися. У разі потреби така допомога здійснюється фахівцями базових центрів зайнятості/районних філій обласних центрів зайнятості.

Сфери діяльності обираються безробітними досить різні. Але, насамперед, це перевірені й «відпрацьовані» види діяльності, які дають дохід у найкоротший термін: торгівля, надання різнопланових індивідуальних послуг, ремонт побутових виробів, операції з нерухомим майном тощо.