оп
09.01.2019 | 16:31

Унікальний шанс змінити життя на краще отримали малозабезпечені та вимушено переміщені особи, які проживають  на Харківщині. У рамках  проекту «Рука допомоги» люди, які отримують державну соціальну допомогу як малозабезпечені сім’ї  та внутрішньо переміщені особи, залучались до працевлаштування, участі в громадських роботах та отримання  допомоги для організації власного бізнесу. Харківський регіон став одним із трьох пілотних, відібраних для впровадження нової програми. Спеціалісти служби зайнятості успішно пройшли шлях першими завдяки напрацюванням у цьому напрямку.

Всім бажаючим відкрити власну справу надавалась методична допомога від фахівців служби зайнятості у  написанні бізнес-планів. Кожному кандидату надавались консультації через консалтингові центри державної служби зайнятості, у тому числі із залученням представників фіскальної служби, управління Держпраці, пенсійного фонду.  Після того, як  учасник захистив власний  бізнес-проект перед членами експертної Комісії, укладалися договори на закупівлю необхідного обладнання та матеріалів на суму понад 70 тис. грн. За умовами проекту, власник повинен повернути не всю суму, а тільки різницю між отриманою допомогою та сумою сплачених упродовж трьох років податків. 

Крім цього, до пілотного проекту «Рука допомоги» долучились і суб’єкти господарювання (юридичні та фізичні особи), які за направленням служби зайнятості повинні працевлаштувати переселенців, учасників АТО або малозабезпечених строком не менше ніж на 2 роки. Безвідсоткова фінансова допомога на придбання обладнання та матеріалів для створення нових робочих місць надавалась у розмірі до 40 прожиткових мінімумів.

Ті, хто вже отримали кредити і не просто започаткували власну справу, а залучили до роботи найманих працівників, не повертають безвідсоткову суму наданої допомоги для створення нових робочих місць, закупівлі обладнання та матеріалів.

Багато успішних ідей для організації бізнесу  представили учасники проекту з різних куточків Харківської області. Підприємці розпочали виробництво вугільних паливних брикетів, зайнялися наданням клінінгових послуг та проведенням енергетичного аудиту підприємств і житлових приміщень, відкрили IТ-курси для дітей шкільного віку, студію краси, заснували сервіс доставки їжі, пункт прокату фотографічного обладнання тощо.

Один з яскравих прикладів – промислове виробництво з вирощування зелені та пророщених зерен. Учасниці проекту «Рука допомоги» – дві сестри, вимушені переселенки з міста Горлівка, захистили бізнес-план. Для того, щоб розпочати роботу в цьому напрямку, їм необхідна була конструкція площею 300 м². Вона обійшлась у 150 тис. грн. Тепер вирощений популярний суперфуд постачають  у  ресторани  Харкова. У  найближчих планах – вихід до мережі супермаркетів.

Ще один приклад вдалого бізнес-плану. Чоловік та дружина – малозабезпечена родина з Шевченківського району – вирішили стати  підприємцями. Отримавши фінансову допомогу, започаткували власну справу.  І тепер успішно займаються розведенням бджіл і  реалізацією меду та продукції бджільництва. Більше того, вони допомогли своєму односельцю стати підприємцем у такому ж напрямку діяльності, надавши йому необхідне обладнання для впровадження підприємництва.

До проекту долучилась і прогресивна молодь, яка все частіше обирає напрямком своєї діяльності цифрові технології. Вдалим прикладом можна вважати стартап зі створення digital-агентства, діяльність якого передбачає комп’ютерне програмування, оброблення даних, розміщення інформації на веб-ресурсах.

Успішно реалізували  бізнес–проекти підприємці-початківці, які відкрили бізнес у знайомій для них сфері. Продавці з досвідом роботи  відкрили магазини, перукарі – салони краси.

Так, прибутковим став бізнес-проект із виробництва і реалізації меблів. Підприємниця-вимушено переміщена особа отримала допомогу на закупівлю обладнання і матеріалів для збірки меблів та на обладнання офісу у розмірі 42 тис. грн. Багаторічний досвід роботи в бухгалтерії, знання меблевої  галузі та вміння працювати з документами дозволили їй скористатися державною системою відкритих тендерів ProZorro. Вона швидко знайшла покупців, які забезпечили великі замовлення, та стрімко розвинула власну справу. За півроку, згідно з податковою декларацією, підприємство отримало прибуток  3,5 млн. грн, а сума сплачених податків  становила 175 тис. грн. Таким чином, учасниця пілотного проекту «Рука допомоги» виконала зобов’язання перед державою і успішно продовжила підприємницьку діяльність.

До Харківської обласної служби зайнятості  долучились понад 2 тис. непрацюючих громадян. Завдяки проекту понад 900 осіб повернулися на ринок праці та були працевлаштовані, 350 осіб взяли участь у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру, 79 осіб отримали фінансову допомогу на розвиток власної справи.  Розширили власний бізнес 40 суб’єктів господарювання, у зв’язку з чим були створені нові робочі місця та працевлаштовані більше 100 осіб.

За висновками експертів, проект «Рука допомоги» успішно виконав основне завдання: всі учасники, які розпочали підприємницьку діяльність, продовжують працювати, платити податки і виконувати свої зобов'язання в рамках проекту. Представники малого бізнесу створили нові робочі місця  для соціально вразливих категорій населення. Надання підприємствам безвідсоткової допомоги дозволило розвивати  бізнес  в невеликих населених пунктах Харківської області. Всього Харківський обласний центр зайнятості здійснив виплати допомоги на заснування бізнесу, придбання обладнання та матеріалів на загальну суму понад  7 млн. грн.