KharkivToday від 06.02.2024

Харківська область стала лідером України за кількістю безробітних, залучених до "Армії відновлення". Близько 4000 людей за минулий рік отримали 15 000 направлень на роботу — у середньому по 3,5-4 на кожного.

"Армію відновлення" створили у вересні 2022 року, аби боротися із наслідками збройної агресії росіян. Спочатку це були лише роботи із розбору завалів після обстрілів, але зараз безробітні можуть плести маскувальні сітки, чергувати в "Пунктах незламності" або доглядати за самотніми людьми похилого віку — і отримувати за це до 12 000 гривень на місяць.

На 20 чоловіків — 80 жінок

Зараз "Армії відновлення" діють у 53-х із 56-ти громад Харківської області, виняток — лише райони безпосередніх бойових дій. Найбільша кількість учасників — у Харкові, це пояснюється як потребами — тут часто бувають обстріли, після яких комунальникам потрібна допомога, так і тим, що в обласному центрі традиційно зареєстровано найбільше безробітних. 

"Ми об'єктивно маємо велику потребу в таких роботах, бо неможливо порівняти нас із Черкаською областю чи навіть із Дніпропетровською. У багатьох громадах постійні обстріли, а Армія відновлення — це, насамперед, ліквідація наслідків збройної агресії", — розповів KHARKIV Today директор Харківського обласного центру зайнятості Олександр Котуков. 

Саме "Армія відновлення" зіграла велику роль у прибиранні наслідків обстрілу Первомайського 4 липня минулого року — тоді росіяни вдарили по місту  "Іскандером", поранення отримали понад 40 людей, були пошкоджені багато багатоквартирних будинків. Територію за допомогою учасників "Армії" привели до ладу за два дні — самостійно комунальники міста не впоралися б. 

Якщо в перші місяці безробітні могли долучатися лише до такої роботи, то під кінець минулого року спектр розширився. Центр зайнятості співпрацює з приблизно двадцятьма громадськими організаціями, і вони теж потребують робочих рук. Тому, наприклад, у Лозовій та Богодухові більшість учасників "Армії" плетуть маскувальні сітки для ЗСУ, а також допомагають самотнім людям похилого віку. Розширювати спектр робіт довелося зокрема й тому, що безробітних не завжди можна відправити на розбір завалів. Справа в тому, що зараз у Харківській області на 80 безробітних жінок припадає усього 20 чоловіків у пошуках роботи. Звісно, жінки теж беруть участь у ліквідації наслідків обстрілів, але кожен може обрати собі іншу роботу в рамках проєкту — наприклад, чергувати в "Пунктах незламності". 

Можна заробити до 12 000 гривень

У 2024 році Центр зайнятості планує розширити сферу діяльності "Армії відновлення". Це зумовлено у тому числі великим дефіцитом робочих рук на харківському ринку праці. З весни "бійці" планують працювати у Сковородинівському музеї на Богодухівщині, який був зруйнований російською ракетою ще в квітні 2022 року. Завали, звісно, давно розібрали, але величезна територія музейного комплексу лишається без нагляду.

"Ми маємо ситуацію з дефіцитом робочої сили. Людей немає, територія близько 18 гектарів. Є проєкт реконструкції, відбудови, але ніхто не знімає питання підтримання будинків і території в належному стані. Для цього й залучатимуться учасники нашої "Армії відновлення". Є об'єктивна потреба в допомозі", — пояснив Олександр Котуков.  

Для того, аби стати учасником "Армії відновлення", треба стати на облік у Центр зайнятості, але для безробітних зі статусом ВПО це не потрібно — вони можуть взяти участь у проєкті і так. У районні Центри зайнятості надходять запити від комунальників та волонтерів, працівники центру пропонують безробітним взяти участь у тому чи іншому проєкті відновлення, якщо ті погоджуються, з ними підписують договір і, відповідно з ним, виплачують заробітну  плату. Спочатку платили лише мінімалку, але зараз учасники "Армії" заробляють від 7 100  до 10 650 гривень на місяць — на деяких проєктах платять півтори мінімальних зарплати.

З 1 квітня ця сума збільшиться відповідно до 8 000 та 12 000 гривень. Але на суттєве збільшення учасників "Армії відновлення" в Обласному центрі зайнятості не розраховують. Харківський ринок праці склався зараз на користь найманих працівників — в області достатньо пропозицій постійної роботи, тож на тимчасову погоджуватимуться рідше.