Оператор котельні забезпечує безпечну і безаварійну експлуатацію обладнання котельні, в тому числі парових та водогрійних котлів, що працюють на газоподібному і рідкому паливі, трубопроводів котельні, обладнання водопідготовки, допоміжного обладнання. Проводить пуск і зупинку котлів, стежить за їх справністю під час роботи, спостерігає з контрольно-вимірювальних приладів за рівнем води в котлах, тиском та температурою пари, води і відхідних газів. Регулює горіння палива. Веде змінну документацію. Чистить арматуру та прилади котла. Бере участь у ремонті устаткування, яке обслуговує.
Професійно важливі якості: хороша зорово-моторна пам'ять, стійка увага, емоційна стійкість, відповідальність, оперативне мислення, вміння точно і швидко діяти в позаштатних ситуаціях.
Споріднені професії: машиніст (кочегар) котельні, оператор теплового пункту, машиніст подавання палива.
Освітньо-кваліфікаційна характеристика випускника професійно-технічного навчального закладу за професією «ОПЕРАТОР КОТЕЛЬНІ» (ІІ розряд):
1. Професія: 8162 «Оператор котельні».
2. Кваліфікація: ІІ розряд.
3. Кваліфікаційні вимоги:
Повинен знати: принцип роботи котлів, що обслуговуються; склад теплоізоляційних мас та основні способи теплоізоляції котлів і паротрубо-проводів; правила поводження з газом та устаткуванням, яке знаходиться під напругою; призначення та умови застосування простих і середньої складності контрольно-вимірювальних приладів; будову та режими роботи устаткування тепломережних бойлерних установок або станцій м’ятої пари.
Повинен уміти: обслуговувати водогрійні та парові котли із сумарною теплопродуктивністю до 12,6 ГДж/год (до 3 Гкал/год) або обслуговувати в котельні окремі водогрійні або парові котли з теплопродуктивністю котла до 21 ГДж/год (до 5 Гкал/год), які працюють на рідкому та газоподібному паливі або електронагріванні; здійснювати розпалювання, пуск та зупинку котлів і живлення їх водою; регулювати горіння палива; стежити за допомогою контрольно-вимірювальних приладів за рівнем води в котлі, тиском пари і температурою води, яка подається в опалювальну систему; обслуговувати тепломережні бойлерні установки або станції м’ятої пари, розташовані в зоні обслуговування основних агрегатів із сумарним тепловим навантаженням до 42 ГДж/год (до 10 Гкал/год); очищати м’яту пару та проводити деаерацію води; здійснювати пуск і зупинку насосів, двигунів, вентиляторів та інших допоміжних механізмів; чистити арматуру та прилади котла; брати участь у ремонті устаткування, яке обслуговує.
Освітньо-кваліфікаційна характеристика випускника професійно-технічного навчального закладу за професією «ОПЕРАТОР КОТЕЛЬНІ» (ІІІ розряд):
1. Професія: 8162 «Оператор котельні».
2. Кваліфікація: ІІІ розряд.
3. Кваліфікаційні вимоги:
Повинен знати: будову котлів, які обслуговуються; будову та принцип роботи відцентрових та поршневих насосів, електродвигунів та парових двигунів; схеми тепло-, паро- і водопроводів котельної установки та зовнішніх тепломереж; порядок обліку результатів роботи устаткування та теплоти, яка відпускається споживачам; будову простих і середньої складності контрольно-вимірювальних приладів.
Повинен уміти: обслуговувати водогрійні та парові котли зі сумарною теплопродуктивністю понад 12,6 до 42 ГДж/год (понад 3 до 10 Гкал/год) або обслуговувати в котельні окремі водогрійні або парові котли з теплопродуктивністю котла понад 21 до 84 ГДж/год (понад 5 до 20 Гкал/год), які працюють на рідкому та газоподібному паливі або електронагріванні; обслуговувати тепломережні бойлерні установки або станції м’ятої пари, розташовані в зоні обслуговування основних агрегатів, із сумарним тепловим навантаженням понад 42 до 84 ГДж/год (понад 10 до 20 Гкал/год); здійснювати пуск, зупинку, регулювання та спостереження за роботою економайзерів, повітропідігрівників, пароперегрівників і живильних насосів; забезпечувати безперервну роботу устаткування котельні; здійснювати пуск, зупинку та перемикання агрегатів, що обслуговуються, у схемах теплопроводів; вести облік теплоти, яка відпускається споживачам; брати участь у ремонті устаткування, яке обслуговує.
4. Загальнопрофесійні вимоги:
Повинен:
а) раціонально та ефективно організовувати працю на робочому місці;
б) дотримуватись норм технологічного процесу;
в) не допускати браку в роботі;
г) знати та виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці й навколишнього середовища, додержуватись норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;
д) використовувати в разі необхідності засоби запобігання та усунення природних і небезпечних негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо);
е) знати основи інформаційних технологій;
є) знати виробничі (експлуатаційні) інструкції з охорони праці;
ж) виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку, виробничої санітарії та особистої гігієни.
5. Вимоги до освітнього рівня осіб, які навчатимуться в системі професійно-технічної освіти: повна загальна середня освіта. Без вимог до стажу роботи.
6. Сфера професійного використання випускника: підприємства паливно-енергетичного комплексу, житлово-комунального господарства та інші виробничі підприємства, для забезпечення роботи яких необхідна подача пари та гарячої води.
7. Специфічні вимоги:
7.1. Вік: по закінченні терміну навчання – не менше 18 років.
7.2. Стать: чоловіча, жіноча.
7.3. Медичні обмеження.
Освітньо-кваліфікаційна характеристика взята з Державного стандарту професійно-технічної освіти ДСПТО 8162.2-ОО.70.20-2011 з професії 8162 «Оператор котельні», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 31.01.2011 року №74.
8. Строки навчання: ІІ, ІІІ р. пн.-4,5 міс, ІІ, ІІІ р. пп.-4,5 міс, ІV р. пк. - 2 міс.