Водій – одна з найбільш потрібних професій на ринку праці. Вона дуже потрібна для нашого суспільства. Обсяги роботи для водіїв не зменшуються.
Автомобільний транспорт займає провідне місце, він використовується для перевезення людей і доставки вантажів, використовується і великими підприємствами, і приватними підприємцями. У загальному потоці машин можна бачити безліч вантажних автомобілів різного призначення. Із зростанням кількості автомобілів, ускладненням їх конструкцій, що поліпшують умови праці водія та підвищується їхня надійність, довговічність, економічність і екологічність, підвищуються вимоги до рівня професійної підготовки водіїв. Для водія характерне поняття «робоче місце» – автомобіль і «робоча зона» – дорога. Робоче місце – автомобіль є місцем підвищеної небезпеки.
Право керування автомобілями категорії «D» мають водії, що мають посвідчення категорій «B» або «C», «B» і «C», - безперервний трирічний стаж керування відповідним автотранспортним засобом та відповідна підготовка.
Водій автотранспортних засобів категорії «D» знає та застосовує у діяльності:
законодавство України про автомобільний транспорт і дорожній рух; правила дорожнього руху; правила, порядок і умови організації перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом; призначення, розташування, будову, принцип дії агрегатів, складових одиниць, механізмів і систем автотранспортних засобів категорії «D» та правила їх технічної експлуатації; будову, правила експлуатації і технічного обслуговування причепів; основи керування автотранспортними засобами; особливості керування автотранспортними засобами, що призначені для перевезення пасажирів; можливі причини дорожньо-транспортних пригод та способи запобігання; характер впливу природних умов (дощ, туман, ожеледиця та інше) на безпеку руху; несправності, що виникають в процесі експлуатації автотранспортних засобів, способи їх виявлення і усунення; порядок проведення технічного обслуговування; правила безпечного ведення робіт, протипожежної безпеки та санітарії під час технічного обслуговування автотранспортного засобу та при роботі на лінії; особливості користування експлуатаційними матеріалами (паливо, мастила, електроліт та інше); правила зберігання автотранспортних засобів на відкритій стоянці і в гаражі; тарифи на послуги перевезень пасажирів; перелік категорій пасажирів, які мають право безоплатного проїзду; правила надання першої допомоги потерпілим під час дорожньо-транспортних пригод; правові основи і відповідальність за порушення правил дорожнього руху, правил експлуатації автотранспортного засобу, завдання матеріальної шкоди та шкоди навколишньому середовищу.
Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки:
керує автомобільними транспортними засобами, які відносяться до категорії "D" (керування автомобілями, які призначені для перевезення пасажирів до 16 місць для сидіння, крім сидіння водія), за різних дорожніх умов; виконує вимоги правил дорожнього руху, правил перевезень пасажирів та багажу; забезпечує належний технічний стан автотранспортного засобу; керує спеціальним обладнанням, яке встановлене на цих автотранспортних засобах; перевіряє технічний стан автотранспортних засобів перед виїздом на лінію та після повернення з рейсу; забезпечує справність обладнання автотранспортного засобу відповідно до вимог стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху і охорони навколишнього середовища; подає автотранспортні засоби, призначені для перевезення пасажирів, на зупинки; контролює дії пасажирів; оголошує назви зупинок та порядок оплати пасажирами проїзду за допомогою радіоустановки; у випадку відсутності кондуктора здійснює продаж квитків пасажирам; усуває технічні несправності, які виникають під час роботи на лінії та не потребують розбирання головних механізмів; виконує регулювальні роботи; заправляє автотранспортні засоби паливом та іншими експлуатаційними матеріалами; оформлює дорожню документацію; подає першу медичну допомогу потерпілим під час дорожньо-транспортної пригоди.
Робота водія протікає на відкритому повітрі і пов’язана з впливом на нього метеорологічних факторів, що залежать від кліматичної зони, пори року, умов погоди. З двох видів навантажень, що діють на людину в процесі праці (фізичної і нервово-емоційною), у водія переважає нервово-емоційна.
У роботі водія величезне значення має вміння ефективно діяти у напружених критичних ситуаціях, які нерідко складаються на дорогах. Високій рівень емоційної стійкості дає йому змогу діяти швидко, точно і правильно. Щоб стати водієм - професіоналом, необхідно володіти наступними особистими якостями: спостережливістю, рішучістю, спритністю; врівноваженістю, розсудливістю; емоційною зрілістю, соціальною пристосованістю; великим обсягом уваги; гарною зоровою пам‘яттю; гарною моторною пам‘яттю; гарною реакцією на можливі несподівані ситуації на дорозі.
Отримати професію водія категорії «D» можна в ДНЗ «Харківський обласний навчальний центр підготовки та підвищення кваліфікації кадрів АПК» (Харківська обл., сел. Пісочин, вул. Некрасова, 11).
Водій категорії «D» може працевлаштуватися на таких підприємствах м. Харкова як: ПрАТ «АВІАКОНТРОЛЬ», НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕМОРІАЛЬНИЙ КОМПЛЕКС «ВИСОТА МАРШАЛА І.С. КОНЄВА», ПП «СУМАТРА ПФ «ГАЛС», ТОВ «АВТО-ОВІ», ТОВ «УКРАВТОТРАНС ПЛЮС» та ін.